Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş

Halı Saha Nedir?

Futbolun Çekirdeği Halı Sahalar

Halı sahalar, temel olarak minyatür futbol sahalarıdır. Ülkemizde 20 – 25 yıl önce ortaya çıkan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan bu futbol tesisler, tamamen amatör olarak bu sporu yapmak isteyenlerin, aralarında 6’şar 7’şer kişilik takımlar kurarak 1 saat boyunca maç yapmaları için inşa edilmiş, zemini sentetik çimden üretilen yerlerdir. Halk arasında bu yapay çime halı dendiği için bu tesislerin adı da böyle ortaya çıkmıştr.

Saat başı ücret verilerek kiralanan bu komplekslerin ebatları genelde 20x40=800 m2, 25x40=1000 m2 ve 25x45=1125 m2’dir. Ancak istenilen ölçülerde de inşa edilmesi mümkündür.

Her sahanın üstü, topun kaçmaması için file ile kaplıdır. Hepsinde ışıklandırma sistemi vardır. Gündüz ve gece karşılaşmalarının ücretleri değişiklik gösterir. Günümüzde özellikle çalışan erkekler, akşamları 6’dan sonra takım oluşturarak buralarda maç yapmaktadır. Müsabakalar saat başı olup, gece 1’e 2’ye kadar oynanır. Profesyonellik isteyen bu halı saha yapımları açık ve kapalı olmak üzere iki farklı şekilde kullanılır. Bunları incelersek;

Açık Halı Sahalar

Açık Halı Saha

Açık halı sahalar özellikle yaz aylarında çoğunlukla erkeklerin spor yapmasına imkan sağlayan alanlardır. Tel çitlerle çevrilen sahalar büyük spot aydınlatma sistemleri ile gece kullanımlarına olanak sağlamaktadır.

Kış aylarında kullanımı zor olan açık halı sahaların bu mevsimde bakımı da zor olmaktadır. Soğuktan korunması gereken çimlerin üzeri genellikle brandalar ile örtülür. Yaz aylarında ise gecenin geç saatlerine kadar açık olan alanlar üyelik sistemi ile kullanıcılarının yıl boyunca istedikleri zaman spor yapmalarına olanak tanıyor.

Kapalı Halı Sahalar

Kapalı Halı Saha

Özellikle kış aylarında çok fazla tercih edilmektedir. Yağan yağmurdan, kardan, soğuktan etkilenmeden maç oynamak isteyenler, kapalı halı sahaları kullanırlar. Klasik sahaların aksine buraların üstü ve çevresi brandayla kapalıdır. Rüzgarı da geçirmediği için futbol kalitesi yüksek müsabakalar yapılabilir.

Küçük spor tesisleri ile büyük komplekslerin talep ettiği halı sahaların tavan file ağ ya da branda gibi ürünlerle kapatılarak doğal koşullardan etkilenme riski azaltılır ve her mevsimde futbol karşılaşmalarına olanak tanınır. Brandanın yüksekliği genelde 11 metredir.

Havalandırma, ışıklandırma, soyunma odaları, tribün ve diğer hizmetlerin maliyetleri saha yapımlarına dahil olarak gerçekleştirilse de daha net bilgiler firmalardan elde edilebilir. Bunun için halı saha yapım firmalarından bilgi almanız mümkündür. Sayfamızın ilgili bölümlerinden bu kurumlara ulaşabilirsiniz.

 
Kayak Turları
Halı Saha Yapan Firmalar
Üye Girişi
Kayıt olun Sitemizden haberdar olmak için üye olun.
26 Eylül 2017 - 18:11
Kimler Çevirimiçi
Şu anda 16 konuk çevrimiçi
Seo
Seo Fiyatları

Spor Salonları
Halı Saha Yapımı
Sosyal
Kıbrıs Otelleri

Kampanyaları görüntüleyebilmek için Flash Player kurunuz

Sıkça Sorulan Sorular
Halı Saha Açmak İçin Neler Gereklidir?Halı Saha Açmak İçin Neler Gereklidir Halı saha açmak için öncelikle kişi ya da kurumların açılış iznine ve yeterlilik belgesine ihtiyaçları olacaktır ...
Halı Saha Zeminleri Nelerden Yapılır?Halı Saha Zeminleri Nelerden Yapılır? Genellikle futbol müsabakaları, mezuniyet ve yemin törenleri ile resmi geçit ve bayramlarda kullanılan ..
Halı Sahalarda Uygulanan Tesis KurallarıHalı Sahalarda Uygulanan Tesis Kuralları Halı sahalar insanların spor yapma ihtiyaçlarını karşılamak için vardır. Her kurumun olduğu gibi halı sah ...
Anket
Halı saha kiralarken nelere dikkat edersiniz?
 
Son Yorumlar
  • efekan
    yurt dışında ikamet etmekteyim 5 ay içinde yurda kesin dönüş yapacam.halı saha i... Devamı
  • Kamil
    Kendime ait bir halı saha işletmem var. 10 yıldır bu sektörde çeşitli firmalar i... Devamı
Mitsubishi Klima

Fotoğrafçılık Kursu

Işıklandırma
Işıklandırma
Genelde akşam saatlerinde tercih edilen halı sahalarda yapılacak maçlar için gerekli olan sistemler.
Tel Çit
Serbest Atış Çizgisi
Halı sahaların etrafına çevrilen ve genellikle yeşil renkte olan koruyucu tel sistemleridir.
Sentetik Çim
Sentetik Çim
Doğal çime en yakın olan ve en çok tercih edilen çimlerdir. Doğa koşullarına dayanıklıdır.
Halı Saha Kramponu
Halı Saha Kramponu
Tabanı plastik olup, uzun ve sivri olmayan çıkıntılardan oluşan, zemine ve rakibe zarar vermeyecek bir maç ekipmanıdır.
Saha Zemini
Alt Yapı
Halı saha yapımından önce üzerinde çalışılan ve zemin düzenlemelerini içeren çalışmalardır.
Web Tasarım
Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome
Halı Sahalar © 2013-2015
Türkiye'nin En İyi Halı Sahaları